Начало Местен фокус Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист
7335
Икономика

Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист

Петър Ганев от Института за пазарна икономика изрази по време на дискусия очаквания за добра перспектива пред строителния сектор, защото пари за инвестиции има, компаниите търсят както сега, така през следващите три до пет години кадри, а данните за икономическото развитие на сектора след пандемията са устойчиво положителни.Той изтъкна, че освен липсата на кадри, основният проблем за фирмите от сектора е икономическата несигурност.

| 12 Ноември 2024, 12:47 ч.
Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист
Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист
Снимка © Екатерина Тотева / БТА

Петър Ганев от Института за пазарна икономика изрази по време на дискусия очаквания за добра перспектива пред строителния сектор, защото пари за инвестиции има, компаниите търсят както сега, така през следващите три до пет години кадри, а данните за икономическото развитие на сектора след пандемията са устойчиво положителни. Той изтъкна, че освен липсата на кадри, основният проблем за фирмите от сектора е икономическата несигурност.

Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи. Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. По думите му проблеми има в много населени места в региона и най-вече в град Ловеч.

"Причината е намаленият дебит от водоизточника "Черни Осъм". Там вървят по 290 литра в секунда за три общини – Троян, Ловеч и Плевен", обясни Събевски.

В град Ловеч няма вода 13 часа в денонощието. В общината още шест населени места са на режим, като в село Дъбрава няма водоподаване от няколко месеца. В момента водоизточникът им дава по 0,5 кубика на денонощие.

"Решението е да се търсят нови водоизточници. Не е само Дъбрава - проблем с водоподаването има в селата Прелом, Брестово, Горно Павликене, Радювене и Къкрина", каза Събевски.

Той обясни, че в Прелом има вода през 10 дни по четири часа, в Брестово – пр

Начинът, по който се развива процедурата за председател на Върховния административен съд (ВАС) е без аналог, независимо че се правят аналогии с предходна практика на Конституционния съд. Това каза в интервю председателят на Софийската адвокатска колегия (САК) адв. Стефан Марчев. 

Според него произнасянето на Конституционния съд (КС), на което стъпва Висшият съдебен съвет (ВСС), обаче е за противоконституционност на текст от Закона за съдебната власт (ЗСВ), който предвиждаше на законодателно ниво мандат, различен от конституционно установеният, посочи той.

През 2005 г. КС правилно прие, че тази разпоредба е противоконституционна, каза още Марчев.  

Случаят с избирането на сегашния председател на ВАС да изпълнява функциите на председател на ВАС до избора на нов не е същият, независимо че се стига до същия практически резултат - едно и също лице да уп

Опашката от товарни автомобили по магистрала "Марица" пред Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" започна да намалява. В момента колоната е около 15 километра, съобщиха от КАТ-Хасково.

Струпването на камиони на пътя започна от 16 ноември, когато Турция временно спря обработката на товари заради планово въвеждане на фаза пет на системата за митнически транзит NCTS. 

Това предизвика струпване на тирове на магистрала "Марица", което достигна до 40 километра преди пункта. Вчера ситуацията допълнително се усложни заради катастрофа на два турски камиона, което наложи временна организация на движение и минаване по обходен маршрут. Заради опашките бе предприето и спиране на камиони във вътрешността на страната, каза вчера на пункта директорът на "Гранична полиция" Антон Златанов.

По трасето със задръстване са осигурени шест патрулни автомобила на

Катастрофа между кола и камион затруднява движението на кръговото кръстовище на Сточна гара, .

Движението е затруднено в посока гара Подуяне.

По-рано днес от МВР съобщиха, че двама души са загинали, а 24 са ранени при 17 пътни инцидента в страната през изминалото денонощие. В София е имало една тежка и 35 леки катастрофи.

Институциите в област Ямбол са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, направена е добра организация. Това увери в коментар пред медиите областният управител Николай Костадинов след заседание днес на Областния щаб за защита при бедствия. 

Снегопочистващата техника в Ямболска област е на разположение. Зимното поддържане на 635 км републиканска пътна мрежа на територията на областта ще се извършва от 60 машини. Още 13 комбинирани машини са за 35-километровия участък от автомагистрала „Тракия“ в региона, каза директорът на Областното пътно управление инж. Галин Костов.

Осигурени са необходимите количества с инертни материали. Складирани са в шест обособени пункта в Ямболско – при пътните възли „Кабиле“ и „Зимница“ на автомагистрала „Тракия“, до пътен възел „Петолъчкатата“, в Ямбол, Елхово

През 2025-2026 година най-вероятно капиталови разходи в бюджета ще има, ако държавата успее да "отпуши" политическите проблеми, би следвало също да започне да играе и своята роля и да инвестира в съоръжения, транспортна инфраструктура, но не само, заяви Петър Ганев по време на дискусия на тема "Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят", инициирана от "Главболгарстрой", която се провежда в зала "Джон Атанасов" на София Тех Парк. Компания отбеляза днес своята петдесет и пета годишнина.

Ганев представи данни от пазарен анализ на Института за състоянието на наличните и нужните кадри в сектора.

Той напомни, че средносрочната бюджетна прогноза залага капиталови разходи от 10-11 милиарда лева в периода 2024-2026 година, което е около 5 на от брутния вътрешен продукт. Към това може да се добави и одобрената Програма за инвестиции на общините, която вече има прогнозна стойност от 6,2 милиарда лева. Рамката на оперативните програми, 2021-2027 година, предвижда общо финансиране 20 милиарда лева европейски средства, 4,3 милиарда лева - национално финансиране, напомни Ганев. Той съобщи, че до 30 септември 2024 г. са разплатени 5,8 процента от средствата. По думите му, това означава, че тепърва предстои да се изразходват средствата по новите програми. По консервативните оценки на Института по трите ресорни програми за строителство ще има до 7,8 милиарда лева, от които 6,5 млрд. лева са европейска средства. По Плана за възстановяване и устойчивост предвидените инвестиции и разходи са за 12,5 милиарда лева, още 2 милиарда лева – национално съфинансиране, и потенциално 4,7 милиарда лева - частни инвестиции, като по оценка на Института строителните дейности са на стойност поне 8,1 милиарда лева, от които  6,3 млрд. лева - европейско финансиране. Планът е с хоризонт 2026 г., което по думите на Ганев, означава, че европейски средства за инвестиране  в бюджета със сигурност ще има през следващите години.

Приходите в сектор "Строителство" възлизат на  28,5 милиарда лева през 2023 г., което е ръст от около 22 на сто, каза Ганев. От трите основни подсектора - строителството на сгради, на съоръжения и специализираните строителни дейности, с най -голям дял от приходите – 40 процента, е строителството на съоръжения. Добавената стойност в сектора достига 6,5 милиарда лева с ръст около 30 процента, като това е 4,4 процента от общата добавена стойност в икономиката, каза Ганев. По думите му тя е  сравнително равномерно разпределена между трите подсектора, като всеки един от тях има по над 2 милиарда лева добавена стойност.

Само през 2023 г. инвестициите в сектора възлизат на 2,3 милиарда лева, което 7,1 на сто от всички инвестиции на нефинансовите предприятия. По думите на Ганев секторът е интензивен на инвестиционна активност. Най-големият дял, над 1,2 милиарда лева от разходите за придобиване на дълготрайни материални активи, са в предприятията, които извършват строителство на сгради.

Наредбата, свързана с промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, регламентиращи достъпа до плажовете и морската вода на хора с увреждания, е в последен стадий на съгласуване с Националния съвет на хората с увреждания. Това съобщи служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова по време на конференция за стратегиите за устойчиво развитие и управление на концесионираните и наети морски плажове в България. Форумът е организиран от Министерството на туризма и в него участват ресорни по темата министри. На финала сме на завършването на наредбата, за да е в сила от 1 януари 2025 г., допълни министърът.

Коритарова информира, че в наредбата са определени съответните технически изисквания и целта е на определени плажове за следващия туристически сезон концесионерите и наемателите да изградят необходимите съоръжения, осигуряващи до

Правителството одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация (СЗО) и България за предоставянето на доброволна вноска в подкрепа на дейността на СЗО в Ивицата Газа в размер на 100 000 евро (195 583 лв.), съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. 

Решението е в изпълнение на заявения от страната ни хуманитарен принос в рамките на Международната конференция „Призив за действие: Спешен хуманитарен отговор за Газа“, проведена на 11 юни 2024 г. в Йордания. Необходимото финансиране ще бъде осигурено от средства по бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за помощ за развитие и хуманитарна помощ.

Изборът на международна организация, към която да бъде насочен българският принос, е мотивиран от тежката ситуация в здравния сектор в Газа. Общо 84 % от здравните заведения са разрушени и здравната система е

Таксиметровите шофьори в Монтана не протестираха днес и не спряха работа по призива на колегите си от страната.

Пред репортер те споделиха, че не се включват, тъй като големите фирми с повече таксита не участват.

Шофьорите казаха, че бизнесът им в Монтана и региона не върви добре, защото голяма част от хората от този край са в чужбина и големите градове и си идват само за празници.

Повечето шофьори споделят, че изкарват по 20-40 лева на ден, а това е недостатъчно за поддръжка на автомобилите, плащане на данъци и осигуровки и за издръжка на семействата. Те коментираха, че ако застраховката „Гражданска отговорност“ скочи драстично, както искат застрахователите, то повечето от тях ще фалират.

Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков. 

Той припомни, че за втори път държавата предоставя свой имот за приют за кучета в Ловеч. Теренът е с площ 3400 кв.м и в него има три сгради. Предоставянето е безвъзмездно и безсрочно, но с условие за изграждане на Общински център за безстопанствени кучета. Същите терен и сгради са били предоставени на община Ловеч и през 2012 г. за срок от десет години за реализиране на същите дейности. 

„В предходния десетгодишен период Общината не е успяла да направи ремонт, тъй като един такъв голям приют коства сериозно проектиране“, обясни Петков и добави, че е подадено заявление за проектиране в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което ще струва около 300 хиляди лева.

„Смятаме да заложим и хотелск

Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.

Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя. 

Възстановително

По думите на Ганев секторът има потенциал за растеж и за допълнителен дял от икономиката, като това е свързано особено и със строителството на съоръжения, на голяма транспортна или енергийна инфраструктура, а не само на сгради.

В строителството през 2023 г. наетите са били 131 000 или 5,9 на сто от всички наети в икономиката. От тях 50 000 са наети в строителство на сгради, 47 000 - в специализираните строителни дейности и 33 000 в строителство на съоръжения, където е и най-високата добавена стойност и най-високите възнаграждения. В сектора около една трета или 40 000 са позициите, които не изискват специална квалификация, 33 000 са квалифицираните работници, 19 000 оператори на машини и превозни средства, а специалистите и техниците общо са около 20 000, на ръководните позиции са 7200 души, като в последната група работят най-квалифицираните кадри с най-високата производителност и най-високи възнаграждения. Общо за сектора, по данни към средата на тази година, се отчита ръст на заплатите от 17-18 на сто на година, каза Ганев. Средната заплатата към средата на 2024 г. достига близо 1900 лева, като тя доста сериозно по думите на икономиста доближава средната в преработваща промишленост.

Средната заплата в подсектор строителство на съоръжения достига 2140 лева за 2023 г., което при очакван 20 процента ръст, най-вероятно ще достигне до около 2500 лева през 2024 г., каза Ганев. В предприятия с между 50 и 249 заети средата заплата е 1930 лева за 2023 г., а за предприятия с над 250 наети - 2536 лева, която е над средната за страната и която е с 63 на сто над средната за сектора. В този смисъл, големите предприятия носят над 60 процента по-високи възнаграждения от средното за сектора, обобщи икономистът и допълни, че в раздела големи предприятия в строителство на съоръжения възнагражденията са дори и по-големи, Средни заплати за квалифицирания персонал - ръководители, специалисти, техници и приложни специалисти, са доста по-високи, например при ръководни позиции в строителство на съоръжения, средната заплата, достига близо 8000 лева.

Най-търсената професия е строителната, посочи експертът, като се позова на последно проучване на Агенцията по заетостта и посочи, че става дума 23 000 заявки за наемане на квалифициране работници в следващите 12 месеца при това за всички професии и дейности в строителството.

Освен тези 23 000 строители, се търсят още над 5000 строителни техници, помощници в строителство - над 3000, строители-монтажисти - над 2100 души. По оценки недостигът на кадри в следващите 3-5 години в строителството ще е близо 18 000 души, каза икономистът.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на ...
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков. В рамките на проекта ще се подменят 15,8 километра водопровод и 13 кило ...
Близо 20 процента от винопроизводителите в България участват в тазгодишното издание на "Дефиле на младото вино" в Пловдив
Почти 20 процента от производителите на вино в България участват в тазгодишното 16-о издание на "Дефиле на младото вино". Това каза зам.-министърът на земеделието и храните Янислав ...
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, каза главен комисар Антон Златанов
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, но за хората, които извършват престъпна дейност - контролът ще си остане. Това каза пред журналисти главен комисар А ...
Ротарианци събраха над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Кардиологията във Великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“
Ротари клуб - Велико Търново събра над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Отделението по кардиология в Многопрофилна областна болница за активно лечение „Д-р Стефан Черкез ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална в ...
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Тикер в 04:17 ч.
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Си ...
Начало Местен фокус
7335
Икономика

Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист

Петър Ганев от Института за пазарна икономика изрази по време на дискусия очаквания за добра перспектива пред строителния сектор, защото пари за инвестиции има, компаниите търсят както сега, така през следващите три до пет години кадри, а данните за икономическото развитие на сектора след пандемията са устойчиво положителни.Той изтъкна, че освен липсата на кадри, основният проблем за фирмите от сектора е икономическата несигурност.

| 12 Ноември 2024, 12:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист
Перспективата пред строителния сектор в България е добра, смята икономист
Снимка © Екатерина Тотева / БТА

Петър Ганев от Института за пазарна икономика изрази по време на дискусия очаквания за добра перспектива пред строителния сектор, защото пари за инвестиции има, компаниите търсят както сега, така през следващите три до пет години кадри, а данните за икономическото развитие на сектора след пандемията са устойчиво положителни. Той изтъкна, че освен липсата на кадри, основният проблем за фирмите от сектора е икономическата несигурност.

Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи. Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. По думите му проблеми има в много населени места в региона и най-вече в град Ловеч.

"Причината е намаленият дебит от водоизточника "Черни Осъм". Там вървят по 290 литра в секунда за три общини – Троян, Ловеч и Плевен", обясни Събевски.

В град Ловеч няма вода 13 часа в денонощието. В общината още шест населени места са на режим, като в село Дъбрава няма водоподаване от няколко месеца. В момента водоизточникът им дава по 0,5 кубика на денонощие.

"Решението е да се търсят нови водоизточници. Не е само Дъбрава - проблем с водоподаването има в селата Прелом, Брестово, Горно Павликене, Радювене и Къкрина", каза Събевски.

Той обясни, че в Прелом има вода през 10 дни по четири часа, в Брестово – пр

Начинът, по който се развива процедурата за председател на Върховния административен съд (ВАС) е без аналог, независимо че се правят аналогии с предходна практика на Конституционния съд. Това каза в интервю председателят на Софийската адвокатска колегия (САК) адв. Стефан Марчев. 

Според него произнасянето на Конституционния съд (КС), на което стъпва Висшият съдебен съвет (ВСС), обаче е за противоконституционност на текст от Закона за съдебната власт (ЗСВ), който предвиждаше на законодателно ниво мандат, различен от конституционно установеният, посочи той.

През 2005 г. КС правилно прие, че тази разпоредба е противоконституционна, каза още Марчев.  

Случаят с избирането на сегашния председател на ВАС да изпълнява функциите на председател на ВАС до избора на нов не е същият, независимо че се стига до същия практически резултат - едно и също лице да уп

Опашката от товарни автомобили по магистрала "Марица" пред Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" започна да намалява. В момента колоната е около 15 километра, съобщиха от КАТ-Хасково.

Струпването на камиони на пътя започна от 16 ноември, когато Турция временно спря обработката на товари заради планово въвеждане на фаза пет на системата за митнически транзит NCTS. 

Това предизвика струпване на тирове на магистрала "Марица", което достигна до 40 километра преди пункта. Вчера ситуацията допълнително се усложни заради катастрофа на два турски камиона, което наложи временна организация на движение и минаване по обходен маршрут. Заради опашките бе предприето и спиране на камиони във вътрешността на страната, каза вчера на пункта директорът на "Гранична полиция" Антон Златанов.

По трасето със задръстване са осигурени шест патрулни автомобила на

Катастрофа между кола и камион затруднява движението на кръговото кръстовище на Сточна гара, .

Движението е затруднено в посока гара Подуяне.

По-рано днес от МВР съобщиха, че двама души са загинали, а 24 са ранени при 17 пътни инцидента в страната през изминалото денонощие. В София е имало една тежка и 35 леки катастрофи.

Институциите в област Ямбол са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, направена е добра организация. Това увери в коментар пред медиите областният управител Николай Костадинов след заседание днес на Областния щаб за защита при бедствия. 

Снегопочистващата техника в Ямболска област е на разположение. Зимното поддържане на 635 км републиканска пътна мрежа на територията на областта ще се извършва от 60 машини. Още 13 комбинирани машини са за 35-километровия участък от автомагистрала „Тракия“ в региона, каза директорът на Областното пътно управление инж. Галин Костов.

Осигурени са необходимите количества с инертни материали. Складирани са в шест обособени пункта в Ямболско – при пътните възли „Кабиле“ и „Зимница“ на автомагистрала „Тракия“, до пътен възел „Петолъчкатата“, в Ямбол, Елхово

През 2025-2026 година най-вероятно капиталови разходи в бюджета ще има, ако държавата успее да "отпуши" политическите проблеми, би следвало също да започне да играе и своята роля и да инвестира в съоръжения, транспортна инфраструктура, но не само, заяви Петър Ганев по време на дискусия на тема "Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят", инициирана от "Главболгарстрой", която се провежда в зала "Джон Атанасов" на София Тех Парк. Компания отбеляза днес своята петдесет и пета годишнина.

Ганев представи данни от пазарен анализ на Института за състоянието на наличните и нужните кадри в сектора.

Той напомни, че средносрочната бюджетна прогноза залага капиталови разходи от 10-11 милиарда лева в периода 2024-2026 година, което е около 5 на от брутния вътрешен продукт. Към това може да се добави и одобрената Програма за инвестиции на общините, която вече има прогнозна стойност от 6,2 милиарда лева. Рамката на оперативните програми, 2021-2027 година, предвижда общо финансиране 20 милиарда лева европейски средства, 4,3 милиарда лева - национално финансиране, напомни Ганев. Той съобщи, че до 30 септември 2024 г. са разплатени 5,8 процента от средствата. По думите му, това означава, че тепърва предстои да се изразходват средствата по новите програми. По консервативните оценки на Института по трите ресорни програми за строителство ще има до 7,8 милиарда лева, от които 6,5 млрд. лева са европейска средства. По Плана за възстановяване и устойчивост предвидените инвестиции и разходи са за 12,5 милиарда лева, още 2 милиарда лева – национално съфинансиране, и потенциално 4,7 милиарда лева - частни инвестиции, като по оценка на Института строителните дейности са на стойност поне 8,1 милиарда лева, от които  6,3 млрд. лева - европейско финансиране. Планът е с хоризонт 2026 г., което по думите на Ганев, означава, че европейски средства за инвестиране  в бюджета със сигурност ще има през следващите години.

Приходите в сектор "Строителство" възлизат на  28,5 милиарда лева през 2023 г., което е ръст от около 22 на сто, каза Ганев. От трите основни подсектора - строителството на сгради, на съоръжения и специализираните строителни дейности, с най -голям дял от приходите – 40 процента, е строителството на съоръжения. Добавената стойност в сектора достига 6,5 милиарда лева с ръст около 30 процента, като това е 4,4 процента от общата добавена стойност в икономиката, каза Ганев. По думите му тя е  сравнително равномерно разпределена между трите подсектора, като всеки един от тях има по над 2 милиарда лева добавена стойност.

Само през 2023 г. инвестициите в сектора възлизат на 2,3 милиарда лева, което 7,1 на сто от всички инвестиции на нефинансовите предприятия. По думите на Ганев секторът е интензивен на инвестиционна активност. Най-големият дял, над 1,2 милиарда лева от разходите за придобиване на дълготрайни материални активи, са в предприятията, които извършват строителство на сгради.

Наредбата, свързана с промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, регламентиращи достъпа до плажовете и морската вода на хора с увреждания, е в последен стадий на съгласуване с Националния съвет на хората с увреждания. Това съобщи служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова по време на конференция за стратегиите за устойчиво развитие и управление на концесионираните и наети морски плажове в България. Форумът е организиран от Министерството на туризма и в него участват ресорни по темата министри. На финала сме на завършването на наредбата, за да е в сила от 1 януари 2025 г., допълни министърът.

Коритарова информира, че в наредбата са определени съответните технически изисквания и целта е на определени плажове за следващия туристически сезон концесионерите и наемателите да изградят необходимите съоръжения, осигуряващи до

Правителството одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация (СЗО) и България за предоставянето на доброволна вноска в подкрепа на дейността на СЗО в Ивицата Газа в размер на 100 000 евро (195 583 лв.), съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. 

Решението е в изпълнение на заявения от страната ни хуманитарен принос в рамките на Международната конференция „Призив за действие: Спешен хуманитарен отговор за Газа“, проведена на 11 юни 2024 г. в Йордания. Необходимото финансиране ще бъде осигурено от средства по бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за помощ за развитие и хуманитарна помощ.

Изборът на международна организация, към която да бъде насочен българският принос, е мотивиран от тежката ситуация в здравния сектор в Газа. Общо 84 % от здравните заведения са разрушени и здравната система е

Таксиметровите шофьори в Монтана не протестираха днес и не спряха работа по призива на колегите си от страната.

Пред репортер те споделиха, че не се включват, тъй като големите фирми с повече таксита не участват.

Шофьорите казаха, че бизнесът им в Монтана и региона не върви добре, защото голяма част от хората от този край са в чужбина и големите градове и си идват само за празници.

Повечето шофьори споделят, че изкарват по 20-40 лева на ден, а това е недостатъчно за поддръжка на автомобилите, плащане на данъци и осигуровки и за издръжка на семействата. Те коментираха, че ако застраховката „Гражданска отговорност“ скочи драстично, както искат застрахователите, то повечето от тях ще фалират.

Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков. 

Той припомни, че за втори път държавата предоставя свой имот за приют за кучета в Ловеч. Теренът е с площ 3400 кв.м и в него има три сгради. Предоставянето е безвъзмездно и безсрочно, но с условие за изграждане на Общински център за безстопанствени кучета. Същите терен и сгради са били предоставени на община Ловеч и през 2012 г. за срок от десет години за реализиране на същите дейности. 

„В предходния десетгодишен период Общината не е успяла да направи ремонт, тъй като един такъв голям приют коства сериозно проектиране“, обясни Петков и добави, че е подадено заявление за проектиране в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което ще струва около 300 хиляди лева.

„Смятаме да заложим и хотелск

Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.

Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя. 

Възстановително

По думите на Ганев секторът има потенциал за растеж и за допълнителен дял от икономиката, като това е свързано особено и със строителството на съоръжения, на голяма транспортна или енергийна инфраструктура, а не само на сгради.

В строителството през 2023 г. наетите са били 131 000 или 5,9 на сто от всички наети в икономиката. От тях 50 000 са наети в строителство на сгради, 47 000 - в специализираните строителни дейности и 33 000 в строителство на съоръжения, където е и най-високата добавена стойност и най-високите възнаграждения. В сектора около една трета или 40 000 са позициите, които не изискват специална квалификация, 33 000 са квалифицираните работници, 19 000 оператори на машини и превозни средства, а специалистите и техниците общо са около 20 000, на ръководните позиции са 7200 души, като в последната група работят най-квалифицираните кадри с най-високата производителност и най-високи възнаграждения. Общо за сектора, по данни към средата на тази година, се отчита ръст на заплатите от 17-18 на сто на година, каза Ганев. Средната заплатата към средата на 2024 г. достига близо 1900 лева, като тя доста сериозно по думите на икономиста доближава средната в преработваща промишленост.

Средната заплата в подсектор строителство на съоръжения достига 2140 лева за 2023 г., което при очакван 20 процента ръст, най-вероятно ще достигне до около 2500 лева през 2024 г., каза Ганев. В предприятия с между 50 и 249 заети средата заплата е 1930 лева за 2023 г., а за предприятия с над 250 наети - 2536 лева, която е над средната за страната и която е с 63 на сто над средната за сектора. В този смисъл, големите предприятия носят над 60 процента по-високи възнаграждения от средното за сектора, обобщи икономистът и допълни, че в раздела големи предприятия в строителство на съоръжения възнагражденията са дори и по-големи, Средни заплати за квалифицирания персонал - ръководители, специалисти, техници и приложни специалисти, са доста по-високи, например при ръководни позиции в строителство на съоръжения, средната заплата, достига близо 8000 лева.

Най-търсената професия е строителната, посочи експертът, като се позова на последно проучване на Агенцията по заетостта и посочи, че става дума 23 000 заявки за наемане на квалифициране работници в следващите 12 месеца при това за всички професии и дейности в строителството.

Освен тези 23 000 строители, се търсят още над 5000 строителни техници, помощници в строителство - над 3000, строители-монтажисти - над 2100 души. По оценки недостигът на кадри в следващите 3-5 години в строителството ще е близо 18 000 души, каза икономистът.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Близо 20 процента от винопроизводителите в България участват в тазгодишното издание на "Дефиле на младото вино" в Пловдив
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, каза главен комисар Антон Златанов
Ротарианци събраха над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Кардиологията във Великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.